Berberler Fiyat Tarifesine Zam İstiyor

Reklam
Reklamı Gizle

Yaklaşık bir yıldır aynı fiyat tarifesiyle hizmet veren Kırşehirli berberler esnafları artan maliyetler nedeniyle tarife değişikliği talebinde bulundu.

Ayaz Erkek Kuaförü sahibi Ramazan Şimşek, bir yıldır aynı fiyat tarifesine direndiklerini ancak gelinen noktada yeni tarifenin kaçınılmaz olduğunu dile getirerek, “Vatandaşlarımızın artan maliyetlerden dolayı fiyat değişikliği talebimize anlayış göstermelerini umuyoruz. Çünkü her geçen gün döviz yükseliyor. Dolar artın bizim malzemelerimize zam geliyor. Ay tarafı üzerinde tıraş yaptığımız zaman malzeme almakta zorlanıyoruz. Berberle odasının tarife hakkında bir çalışma yapması gerekiyor. ” dedi

Dükkanlarımızın kapalı kaldığı dönemde borçlarımız birikti

Koronavirüs salgını süresince yaklaşık 2 ay hizmet veremediklerini söyleyen Şimşek, sürecin kendilerini nasıl etkilediğini şöyle anlattı:

“Bu süreçte esnaf olarak pek destek görmedim. Bu nedenle dükkanlarımızın kapalı kaldığı dönem, bizler için zor bir süreçti. Borçlarımız birikti. Mesela ben hiç Bağ-Kur borcum olduğunu bilmem ama bu süreçte Bağ-kur borcum oldu. Bu anlamda zor bir süreçti. Haziran ayında dükkanlarımızı açtık ancak hala kapalı kaldığımız o zor sürecin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Eski işlerimize geri dönemedik.” 

Şimşek, biriken borçlarda ertelemeye gidildiğini ancak ertelemenin kendileri için bir çözüm olmadığını ifade ederek, “Esnaf olarak borçlarımız ertelense de sonunda ortada bir borç var. Biz esnafın dükkanı mücbir sebep nedeniyle kapalı kaldı. Bizim kendi istediğimizle olan bir şey değildi. Bu nedenle borçlarımızda ertelenme yoluna gidilme yerine bu borçlar silinseydi bu durum bizleri daha fazla rahatlatan bir uygulama olurdu” diye konuştu. 

İnsanlar hem sağlıkları için tedirginlik yaşıyor hem de ekonomik anlamda yaşadığı zorluklarla psikolojik bir çöküntüye giriyor

Şimşek, koronavirüs salgını nedeniyle sadece esnafın değil, tüm insanların sosyolojik ve psikolojik açıdan yıprandığını belirterek, 

“Şu an esnaf olarak herkes zor bir süreçten geçiyor. Sadece bizler de değil aslında her sektör ve her birey zor bir süreçten geçiyor. Benim hemen hemen her sektörden müşterilerim var ve onlarla konuştuğumda hepsinin ekonomik, sosyolojik ve psikolojik anlamda zorlandığını görüyorum. İnsanlar hem sağlıkları için tedirginlik yaşıyor hem de ekonomik anlamda yaşadığı zorluklarla psikolojik bir çöküntüye giriyor” dedi. 

Biz salgın öncesinde de tek kullanımlık malzemeler kullanıyorduk 

Orman, haziran ayında hizmete başladıklarını ancak çoğu insanın halen berber ya da kuaförlerden hizmet alma konusunda tedirginlik yaşadığını söyleyerek, yaşanan tedirginliğin berber ya da kuaförlerin virüs taşıyıcısıymış gibi gösterilmesinden kaynaklandığını söyledi.

“Kamuoyunda sanki sadece berber ve kuaförler virüsü yayıyormuş algısı oluştu” diyen Orman, “Halbuki biz berberler olarak hijyene dikkat etmesi gereken ve dikkat eden bir meslek koluyuz. Virüs sonrası tek kullanımlık ürünleri kullanma zorunluluğu getirildi ancak biz zaten salgın öncesinde de tek kullanımlık malzemeler kullanıyorduk. Virüs sonrası tek kullanımlık ürünlerin zorunlu hale gelmesiyle insanlar da daha çok bu ürünleri talep etmeye başladı. Bu nedenle sağlık açıdan elbet tek kullanımlık ürünlerin zorunlu olması doğru bir uygulama oldu” ifadelerini kullandı. 

Haber Cemre Bayram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir