Basın Müzesine Start Verildi

Reklam
Reklamı Gizle

Bilindiği Kırşehir Basın Konseyi Başkanlığı tarafından ilimize Basın müzesinin kazandırılması için Kırşehir Belediyesi encümenine teklif sunularak oybirliği ile teklif kabul edilmiş olup basın müzesi için çalışmalar başlatılarak müze kurulması ile ilgili ilk adım atılmış oldu.

Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğünden Kırşehir Basın tarihi ile ilgilide bir Akademik çalışma göndermiş olup, çalışmalarımıza yavaş yavaş devam etmekteyiz. Kırşehir Belediyesi Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde bir yer tahsis ederek ihale aşamasına geldiğini kısa bir süre sonrada bitirileceği müjdesini almış olacağız.

Yüz elli yıllık Basın geçmişi olan Kırşehir’e en iyi basın müzesini kavuşturmak amacıyla çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Yıllar önce kullanılan Arşiv, Makine, Matbaa Teçhizatı, Fotoğraf Makinesi, Daktilo, Kalem gibi materyaller bularak Müzemizde sergileyeceğiz. Ebediyete intikal etmiş olan gazeteci, Cevat Hakkı Tarım, Ertuğrul Ersan, İlyas Sürmeli, Kemal Seyitgazioğlu, ve Avşar Cihan gibi üstatlarımız için birer masa ve çalışma materyalleri sergilenerek Basın Müzesini ziyarete gelenler üstatlarımızın hayatını öğrenmiş bulunacaklar.

Hayatta olup Basın Müzesine katkıda bulunacak dostlarımızın da aynı loca oluşturulup onlarında çalıştıkları Eserleri Arşivleri vs. sergilenerek öz geçmişleri asılı olacaktır.

Kırşehir Basın Konseyi yönetimi olarak İlk Matbaa Makinamız Dün itibari ile de Tokat Zile’den Hediye edildi. Belediye Başkan Yardımcımız Nuri Araz, ile birlikte teslim alarak Neşet Ertaş Kültür Merkezine kapalı alana koyduk. Basın Müzesi kurulmasında en başta Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu’na, Ahi Evran Üniversite Rektörlüğüne ve bizlerin her daim yanında olan Basına sürekli desteğini esirgemeyen Nuri Araz’a, Asaf Kayaoğlu’na teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir