Av. Tercan; “En Önemli Uyarıcı Dikkat”

Reklam
Reklamı Gizle

Kırşehir Cacabey Meydanı Tercan Hukuk Bürosunda hizmet veren Avukat Gamze Tercan, Gazetemiz muhabirine önemli basın açıklamalarında bulunarak Kırşehirli vatandaşları bilgilendirerek uyarıda bulundu.

Avukat Gamze Tercan ile kamuoyu yararına gerçekleşen röportajda, “Hakkınızda haciz takibi başlatılacaktır!” başlıklı asılsız bir borca gönderilen SMS mesajı yoluyla gerçekleşen dolandırıcılığa dikkat çekti.

Kırşehir’in güler yüzlü sevilen Avukatı Gamze Tercan, açıklamalarında şunları kaydetti; “Son zamanlarda on binlerce kişiye, asılsız bir borca istinaden kişilerden para talep eden SMS mesajları gönderiliyor. Bu tür bir mesaj alan kişiler, borcun içeriğini iyice araştırılmadan ödeme yapmamalı. Söz konusu borcu ifade eden fatura, kargo faturası, sipariş kaydı vb. belgeler para talep eden kişi ya da kurumdan istenilmelidir. Tüketiciyi Koruma Kanunu’na aykırı firma hareketleri ya da ödeme talepleri oluşmuşsa ilgili mercilere yasal başvurular gerçekleştirilmelidir. En önemlisi de böylesi bir haksızlığa maruz kalan vatandaşlar, gerekli şikayetleri yapmanın yanı sıra yakınlarını, dostlarını, sevdiklerini bu konuda tedbir almaları yönünde uyarmalı ve bilgilendirmelidir.

SMS YOLUYLA GERÇEKLEŞEN DOLANDIRICILIĞA DİKKAT!

Dolandırıcıların vatandaşların telefonuna SMS gönderdiğini görmekteyiz. Bu SMS’lerde cep telefonu azandınız, bilgisayar kazandınız, araba kazandınız gibi vaatler verilerek linkler bulunuyor. Vatandaşların bu mesajlara tıkladığı takdir de sisteme yöneltiliyor. Bu sistemde kart bilgileri, kişisel bilgiler, anne kızlık soyadı gibi bilgiler istenmektedir. Vatandaş bu bilgileri doldurduğu takdir de casus sistem tarafından bilgiler kullanılarak vatandaşların banka hesapları boşaltılmaktadır. Bir ayrı konuda son zamanlarda pandemi desteği adı altında yardım yapılacağına dair vaatlerde bulunup dolandırılan vatandaşlar olduğu görmekteyiz.

Bu durumda kalan kişilerin yapması gereken ilk işlem mesajın sonunda bir mersis numarası bulunup bulunmadığına bakmak olmalıdır. Eğer bu yoksa mesaj yasalara aykırı bir mesajdır dolayısıyla mesaja irtibat edilmemelidir. Vatandaş bu mesaja tıklayıp bilgilerini doldurduysa şayet ilgili bankasını arayarak kartının kullanıma kapatılmasını istemektedir. Eğer geç kalınmış bir durum varsa banka arandıktan sonra kendi rızası dışında bir işlem yapıldığını gören kişi bankasından bu işlemin iadesini talep etmeli. Aksi takdir de savcılığa bir suç duyurusunda bulunup dolandırıcılık hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmanın faydası var.

YENİ DOLANDIRICIK MODELİ: BÖYLE BİR SMS GELİRSE SAKIN AÇMAYIN!

Başka bir dolandırıcılık yöntemi olarak da kişilerin yine cep telefonuna SMS göndererek icra takibinin başladığına ve borcunun bulunduğuna dair mesajlar iletilmesi yoludur. Bu mesajlarda kişilerin eğer vatandaş borcu bulunduğunun düşüncesindeyse en yakın icra dairesine giderek hakkında bir icra dosyası açılıp açılmadığına bakması gerekmektedir. Vatandaşın böyle bir borcu bulunmuyorsa itiraz edip itiraza ilişkin dilekçesinin bir nüshasının kaşeletip imzalatıp yanına almasında fayda vardır.

(HABER: SERHAT ERDOĞAN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir