Aşılanma Oranı Şehrimize Yakışmadı

Reklam
Reklamı Gizle

Türkiye’de ilk Covid-19 aşısı 13 Ocak 2021’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yapılmıştı. Bu tarihte başlayan aşılamada önce sağlık çalışanlarından başlanarak birçok kişi aşılandı.

Koronavirüs aşı sayısı aşılamanın 18 yaşa kadar inmesiyle birlikte oldukça hız kazandı. Toplamda vurulan aşının 47 milyonu aşmasıyla birlikte 27 Haziran’da son durum ortaya çıktı.

İllere göre açıklanan aşılama oranında ilimiz Kırşehir 29. Sırada yer aldı. Hızla yapılan aşı çalışmaları neticesinde ilimizin orta sırada yer alması üzücü bir tabloyu ortaya koydu. Diğer illere nazaran nüfusumuzun diğer illerden az olmasına rağmen aşılanmada ki bu tablo şehrimize yakışmadı.

İl sağlık müdürlüğünde yapılan açıklamaya göre 25 Haziran itibariyle Kırşehir 160.000 doz aşı uygulandı.

Koronavirüsle mücadele kapsamında vaka sayılarını ilimizde en az indirmek için yapılan aşılama çalışmaları hızlandırılarak bir dahaki açıklanacak olan nüfusa göre aşılama oranında Kırşehir’in birinci sırada yerini alması ve diğer illere örnek olması büyük önem arz etmektedir.

Kırşehirli vatandaşlarımız da aşılanmada gerekli gayreti göstererek aşılanma oranının artmasına yardımcı olmaları gerekmektedir. Top yekûn verdiğimiz bu mücadelede herkes elini taşın altına koymalı ve koronavirüs salgının dan bir an önce kurtulmalıyız.

Salgının açtığı yaralar vatandaş olarak hepimizi olumsuz etkilemekte kötü gidişata dur demek için haydi Kırşehir aşıya…

İlk doz aşılarını olan kişi sayısı 32 milyon 361 bin olarak belirlenirken iki doz aşısını da olanların sayısı 14 milyon 864 binde yer aldı.

Aşı olmak isteyen kişiler MHRS ya da E nabız üzerinden e devlet şifreleri ile giriş yaparak aşılarını olabiliyorlar.

Biontech ve Sinovac Aşı Farkları Neler?

Biontech ve Sİnovac aşısı arasında tereddütte kalan vatandaşlarımız için uzman doktorlar ikisi aşı arasındaki farkları açıkladı.

Biontech aşısında ilk dozda yan etki görülmezken ikinci dozda kısa süreli yan etkiler ortaya çıkabiliyor. İkinci dozdan sonra vücudun savunma mekanizmasının tepkileriyle bağlantılı olarak ortaya çıkıyor. Buna göre inaktif virüs aşılarına göre Mrna aşılarında vücudun antikor seviyesi daha fazla. Biontech etkinlik ve koruyuculuk anlamında sinovac aşısına göre daha etkili denilebilir. Uzmanlara göre, virüsle enfekte olan kişilerin zaten belli bir süre aşı yaptırmalarına gerek yok. En az altı ay antikor seviyesi yüksek bir şekilde koruyuculukları devam ediyor.

1.İNAKTİF AŞILAR -Gelenekselleşmiş yöntemlerle üretilir. -Virüs parçalanıp etkisiz hale getirilerek vücudumuza zarar verilmeden bağışıklığımız uyarılır. -Uzun dönem etkileri konusunda diğer aşılara kıyasla daha net konuşulabilir. -Öldürülmüş virüs ihtiva etmelerinden dolayı ilk aşamada daha güvenli olduğu kabul edilir. -2-8°C’de saklanabilir. -Üretimi diğerlerine göre daha zor ve yavaştır. -Türkiye’de yapılan faz III çalışmasının ara değerlendirme sonuçlarına göre aşının etkinliği %91,25 olarak tespit edilmiştir. Sinovac aşısı bu sınıfa girmektedir.

2.VİRAL VEKTÖR (ADENOVİRÜS) AŞILARI -Grip benzeri hastalık yapan bir virüsün (adenovirüs) genetik müdahale sonrası Koronavirüs proteini ile desteklenerek insanda bağışıklık oluşturması amaçlanır. -Bu aşılar; Zika, Chikungunya gibi viral hastalıklara karşı uzun bir süredir faz III aşamasındaydı. -Aşıların içindeki mikroorganizmalar canlı olmakla birlikte, güçsüzleştirildiklerinden dolayı insanlarda hastalık yapamazlar. -Avantajı 2-8°C arasında, yani rutin olarak kullanılan aşı dolaplarında saklanabilmeleridir. -Yeni aşı geliştirme teknolojilerindendir. Sputnik-V ve Oxford/AstraZeneca aşıları (AZA-1222) bu sınıfa girmektedir.

MESAJCI RNA (MRNA) AŞILARI -mRNA, vücudumuzda doğal olarak üretilen protein sentezinde rol alır. -Laboratuvarda yapay olarak üretilen mRNA’lar tıpkı kendi mRNA’larımız gibi çalışarak virüse karşı bizi uyarmayı amaçlamaktadır. -Bu moleküller daha sonra kendi moleküllerimiz gibi yıkılarak vücuttan atılırlar. -Bu aşılar 25 yıldır kanser dâhil pek çok hastalığın tedavisine yönelik olarak kişiye özel immunoterapi yöntemleriyle çalışılan teknolojiye benzer şekilde üretilen aşılardır. -Bu aşıların en büyük dezavantajı Biontech/Pfizer aşısının (BNT-162b2) -70°C’de, Moderna aşısının (mRNA-1273) -20°C’de saklanabiliyor olmasıdır. Biontech/Pfizer, Moderna aşıları bu sınıfa girmektedir.

BİONTECH AŞI KİMİN, KULLANAN ÜLKELER? BioNTech aşısı ilk olarak Almaya’da iki Türk bilim insanı tarafından bulundu. Biontech ve ABD merkezli Pfizer’in birlikte geliştirdiği aşı yüzde 95 başarı oranına sahip. Biontech Almanya merkezli bir aşı. ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Şili, Polonya, Kanada, Romanya, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Türkiye Biontech aşısını kullanan ülkeler arasında. SİNOVAC AŞISI KİMİN? KULLANAN ÜLKELER? Sinovac Çin aşısıdır. Türkiye, Endonezya, Brezilya, Malezya, Tayland, Şili, Kolombiya, Laos ve Uruguay

HANGİ AŞI DAHA ETKİLİ? Doç. Dr. Ümit Savaşçı, “Şimdiye kadar uyguladığımız aşı sonuçlarına baktığımızda Sinovac aşısında kişiler koronavirüse yakalansa bile hafif atlattıklarını tespit ettik ve hastaneye yatma oranlarını yüzde 100 oranında azalttı. Bizim için önemli olan, kişinin bu hastalığı hafif geçirmesi veya hiç geçirmemesi” dedi. Doç. Dr. Savaşçı, kişiler hangi aşıyı bulursa onu olmaları gerektiğini belirterek “Çünkü aşıların gerçekten koruyuculuğu ve hastaneye yatış oranlarını ciddi oranda azaltması söz konusu. İkinci olay, eğer kişi bağışıklık istemini baskılayacak ilaç kullanıyorsa, kemoterapi alıyordur, kanser tedavisi görüyordur veya daha önceden ağır bir nörolojik hastalık geçirmişse bu durumda inaktif aşı biraz daha güvenilir gibi duruyor.

İlk tercihi inaktif aşı olan Sinovac aşısı olsun, Biontech aşısı ikinci tercihi olsun. Ama genç, sağlıklı hiçbir hastalığı yoksa, kronik hastalığı var; ama bu saydığım hastalıklar değilse o zaman Biontech aşısının koruyuculuk oranı Sinovac aşısına göre yüzde 10 daha fazla. Ama koruyuculuk oranı Biontech aşısının daha yüksek, miktar olarak düşük olduğu için ulaşılabilirliği sıkıntı olabilir. Koruyuculuk oranlarımız genel olarak yüksek. Ben de Biontech aşısı gönüllüsüydüm, aylardır takiplerine devam ediyoruz, bir yan etki görülmedi. Bu aşılar bütün testleri yapılarak halkımıza uygulandığı için gönül rahatlığı ile hangi aşıyı yaptırmak istiyorlarsa onu yaptırabilirler” diye konuştu.

Sinovac aşısının yan etkileri: Sinovac aşısının yapılan faz 1 ve faz 2 çalışmalarında herhangi bir ciddi yan etki saptanmamıştır. Bununla birlikte hafif ve orta şiddetli bazı yan etkilerin görülmesi olasıdır. Herkeste görülmemekle birlikte bazı kişilerde gelişebilecek aşı sonrası Sinovac yan etkileri arasında şunlar yer alır: Ateş Aşının yapıldığı kolda ağrı, kızarıklık, şişlik gibi sorunlar Yorgunluk Baş ve vücut ağrıları Titreme İshal

2.8 milyon doz BioNTech aşısı Türkiye’ye geldi, akıllara “hangi aşıyı olmalı?” sorusu takıldı. Prof. Dr. Necmettin Ünal, Kanal D ekranlarında hafta içi her gün canlı yayınlanan sunuculuğunu Hakan Ural ile Nur Tuğba Namlı’nın yaptığı “Neler Oluyor Hayatta” programına canlı bağlanarak merak edilenleri yanıtladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir