Aşı Haberlerinin Gelmesi Altın Fiyatlarını Düşürdü

Reklam
Reklamı Gizle

Altın fiyatları üzerinde gün içerisinde yaşanan iniş çıkışlar vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Son dönemde aşağı yönlü hareketlilik gözlemlenen sarı metal, büyük ve küçük ölçekli yatırımcı fark etmeksizin vatandaşların gündemindeki yerini alıyor. Sarraf İsmail Doğan, altın piyasası hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Doğan, yaptığı açıklamada aşı haberlerinin ardında fiyatlarda düşüş yaşandı dedi. Son haftaların düşük fiyatını görüyoruz diyen Doğan, konuşmasında şu cümlelere yer verdi;

“Kırşehir yer altı sarraflar çarşısında esnafım. Altın fiyatlarında küresel piyasada aşı haberlerinin gelmesiyle beraber altın fiyatlarında düşüş yaşandı. Geçen hafta da merkez bankasının aldığı kararlar doğrultusunda dövizde yaşanan düşüşle altın fiyatları da son haftaların en düşüğünü yaşadı.

Ons altın, geçtiğimiz hafta kritik destek olarak gösterdiğimiz önce 1.830 dolar ardından da 1.800 dolar seviyelerini aşağı yönlü kırınca bu fiyatlardan düşüşler de süratli olmuştu. Haftaya günün ilk saatlerinde 1.765-1.771 dolar aralığında başlayan ons altında yeniden 1.800 dolar seviyesine doğru bir toparlanma çabası görüyoruz. Bu çabaların sonuç verip de yeniden 1.800 dolar seviyesine yükselişin güçlenmesi için öncelikle 1.785 dolar seviyesinin aşılmasını ve 1.785 doların üzerinde kalıcı şekilde ilerlemesini bekliyoruz.

Eğer aşı haberlerine dair son derece olumlu gelişmeler olmasaydı ABD dolar endeksindeki bu geri çekilme sonucunda ons altın fiyatlarında direkt bir yansıma olacağı öngörüsünde bulunabilir ve hızlı bir çıkış ihtimalinden bahsedebilirdik. Ne var ki geçtiğimiz hafta ABD doları ve ons altın fiyatı arasında da pozitif bir korelasyon yaşamaya başladık.

Bu durum neticesinde bu hafta ons altın fiyatlarını değerlendirirken makro ekonomik ve jeo-politik gelişmelerin önünde teknik fiyat seviyelerine göre bir yorum yapmak daha isabetli olacak görünüyor. O nedenle de bugün ve bu hafta yukarıda bahsettiğimiz teknik seviyelere daha çok dikkat çekiyoruz.

Gram altın ise, ons altındaki bu geri çekilmeler neticesinde  445 TL seviyesinde bir destek bulmuş durumda. Yukarıda ise 454 TL ve 458 TL dirençleri var. Gram altında, ons altından farklı olarak direnç seviyeleri nispeten daha hızlı aşılabilir durumda. Bunun ardındaki neden ise dolar/TL kurunda görülen 7.85 TL direncinin kırılarak yükselişin hızlanması ihtimali olacaktır. Oldukça yoğun bir veri ajandasının olduğu bu hafta içerisinde altın yatırımcısına verebileceğimiz en önemli tavsiye; özellikle bu haftaya özel olarak, her gün çok yakın bir şekilde gelişmeleri takip etmeleri, fiyatlardaki hızlı iniş çıkışlara hazır şekilde pozisyon alarak ani hareketlerden kaçınmaları olacaktır.”

Haber Didem Ceylan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir