Araba Almak, Ev Almaktan Zor Olacak

Reklam
Reklamı Gizle

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de zam süreci yaşandı.

2021 yılının son aylarına gelinmesiyle birlikte ikinci el araç satıcıları fiyatların arttığını söylerken, Galerici Memiş Temur, bu artışın katlanarak devam edeceğini belirtiyor.  

İkinci el otomotiv sektöründe yaşanan fiyat artışlarıyla ilgili açıklamada bulunan Galerici Memiş Temur, ”Sıfır araçlara gelen zam devam edecektir, çünkü Türkiye’de ekonomik krizin yaratılmaya çalıştığını görmemiz gerekiyor. Arabalara zam geleceğini defalarca söyledik. Bu durum bizim beklediğimiz bir artıştı. Bugün yaşanan artışlarla beraber yılın sonuna doğru yeniden bir zam süreci yaşayabiliriz. Araba almak, ev almaktan zor olacağa benziyor” dedi.

”ARABA ALMAK, EV ALMAKTAN ZOR OLACAĞA BENZİYOR”

Memiş Temişi, ”İkinci el otomotiv piyasasında sıfır endeksli çalışmaktayız. Sıfırdan aldığımız fiyat ve buna gelen zamlar ikinci el otomotiv sektörünü ciddi anlamda etkiliyor. Ranta gönderme ve piyasayı ele geçirme çabaları peşine gelen Covid-19’un tüm dünyayı etkilemesi, sıfır araç üretimlerine de yansıdı. Ancak bu olay bana çok inandırıcı gelmiyor. Sıfır araçlara gelen zam devam edecektir, çünkü Türkiye’de ekonomik krizin yaratılmaya çalıştığını görmemiz gerekiyor. Diğer sektörlere baktığımız zaman fiyat artışları altın, dolar ve Euronun üstünde yer alıyor. Geçmiş dönemlerde bu artışlar döviz kurlarına endeksliydi. Bu dönemde dolarda yüzde 20 yaşanan artış, üretimdeki maliyet artışının yüzde 150’ye kadar çıkmasına sebep oluyor. Arabalara zam geleceğini defalarca söyledik. Bu durum bizim beklediğimiz bir artıştı. Bugün yaşanan artışlarla beraber yılın sonuna doğru yeniden bir zam süreci yaşayabiliriz. Araba almak, ev almaktan zor olacağa benziyor. Buna istinaden ikinci el otomotiv sektöründe de fiyat artışı yaşanacak. Bırakın düşürmeyi, fiyatları stabilize etmek için mücadele vermeliyiz. ÖTV indirimi olduktan sonra piyasa kaosa sürüklendi. Arabayı kim sattı, nereye gitti birçok sebep üretildi. Ticaret Bakanlığı bu konuda bir çalışma başlattı, ama bunlar yeterli değil. Göstermelik yapılan çalışmalar göstermelik olarak kalır” dedi.

Pandeminin Olumsuz Etkileri Devam Ediyor

Pandemi döneminde otomobil üretiminin azalması, az olan otomobillerde de talebe bağlı olarak fiyatların artmasına neden olmuştu. Sıfır araçların pahalanması nedeniyle de tüketiciler ikinci el otomobillere yöneldi. Bu sebeple aylardır hareketli olan ikinci el otomobil piyasasında ise bu dönemde durgunluk yaşanıyor. Oto galericiler bu durgunluğun sebebini kış döneminde satışların düşmesine ve pandeminin olumsuz etkilerinin devam etmesine bağlıyor. Oto galericiler ayrıca döviz kurundaki düşüşün kısa vadede araç fiyatlarını aşağı yönde etkilemeyeceğini söylüyor.

”Şu An Bursa’da Mayıs 2021 Yılı İtibariyle 71 Bin 345 Araç Trafikte Geziyor”

Temur, ”Piyasayı rahatlatmak yerine daha çok tedirgin eder. Piyasa denetiminin nasıl yapılacağına dair ön görü çalışmaları olmadığı sürece fiyat artışı devam edecektir. Kırşehir, nüfusu ve trafiği olarak ciddi anlamda büyürken, şehir olarak küçültmektedir. Şu an Kırşehir’de 2021 yılı itibariyle 71 bin 345 araç trafikte geziyor. Trafik yoğunluğu da yüzde 100 bu sebeplerden dolayı arttı. Yollardaki genişleme çalışmaları yeterli gelmediği için sıkışıklığın daha da artacağını düşünüyoruz. Son zamlardan sonra daha da artmış olabilir. Bu yaşanan artışlarla araba nasıl alınır, satılır bizlerde bilmiyoruz. Bekleyip göreceğiz” diye konuştu.

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir