Ahilik Haftası Kutlamaları Coşkulu Başladı

Reklam
Reklamı Gizle

Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen Ahilik Haftası etkinleri 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor.

Ticaret Bakanlığı, Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü koordinasyonunda bu yıl 34’ üncüsü gerçekleştirilen Ahilik Haftası Kutlamaları 13 Eylül 2021 Pazartesi günü Kırşehir Kalesi’nden yapılan top atışı ve ardından Cacabey Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Sonrasında Ahi Evran-ı Veli Külliyesine türbe ziyareti yapılarak dualar edildi.

Açılış Programı öncesinde askerlik şubesi önünden başlayarak Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde son bulan geleneksel kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Bakanlık ve İl protokolü, esnaf temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Esnaf temsilcilerinin mesleklerini simgeleyen flamaları ve vatandaşların Türk Bayrakları ile yürüdüğü kortej renkli görüntülere sahne oldu.

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve İl protokolü tarafından Kültür Merkezinde açılış programına geçilmeden sırasıyla; Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Sergileri, Aile Yaşam Merkezi – Bozkırın Erenleri Resim Sergisi,  Ahilik Eserleri Fotoğraf Sergisi ve Türksoy Ressamlar Sergilerinin açılışı programı gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarının ardından Cacabey Meydanında Ahiler Çarşısı, Masal Çadırı, Çocuk Oyun Parkı ve Ahiler Sağlık Çadırının açılışları gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen açılış töreninde Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan Ahiliğin önemine değinerek haftanın tüm ülkemize hayırlı olmasını diledi.

Erkan yaptığı açıklamada , “Ahilik, yüzyıllardır Müslüman Türk toplumunun karakteristik bir özelliği olmuş; Bu millete alın teri ile geçinme, başı dik bir şekilde kendine güvenle yürüme ve minnetsiz yaşama yeteneği kazandırmıştır. Ahiliğin temeli yardımlaşmaya, milli birlik ve beraberliğe, karşılıklı saygı ve sevgiye dayanmaktadır. Ahilik milli bütünlüğümüzün mayasıdır. Ahilikte “ben” yoktur, “biz” vardır. Ahilik, bizi dürüstlük, kardeşlik ve doğruluk ekseninde bir ve bütün olarak tutan temel direktir” ifadelerini kullandı.

Yoğun kutlama programına Uzun Çarşı’da Kırşehir Alışveriş Festivalinin açılışı yapılarak devam edildi. Burada çarşı esnafı ziyaret edilerek karanfil ve Ahilik Öğütleri yazılı metinler dağıtıldı.

Programda konuşan Kırşehir Valisi İbrahim  Akın,

“Ahi Evran Veli’nin esnaf ve sanatkarlarımıza miras bıraktığı iş ahlakı ve çalışma disiplininin günümüzde de yaşatılması hem ekonomik gelişmemiz hem de toplumsal huzurun sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Milli birlik ve beraberliğimizin en büyük değerlerinden Ahilik geleneğini dünyaya tanıtmak ve gelecekte de var olmasını sağlamak amacıyla 2021 yılı Cumhurbaşkanlığınca Ahi Evran YIlı olarak kabul edilmiş, UNESCO tarafından da anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır.”

Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak da asırlarca devam eden Ahilik sisteminin gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılabilmesinin ve öğrencilere eğitim verilmesinin önemine dikkati çekti.

Milli Eğitim Bakanlığının Ahiliğin meslek liselerinde ders olarak okutulmasıyla ilgili ders kitabı hazırlığında olduğunu anlatan Uçarmak, diğer okullarda da ayrı bir bölüm olarak okutulmasının kabul edildiğini aktardı.

Günlük hayatta Ahilik prensiplerine aykırı ve rekabeti bozan konuların olduğuna işaret eden Uçarmak, “Elektronik ticarette, geleneksel perakende ticarette mutlaka dokunmamız gereken yerler var. Onlarla ilgili bakanlık olarak çalışma yapıyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk de açılış programında konuşma yaptı.

Yüzyıllar öncesinden Anadolu’da toplumsal adalet ve toplumsal birliğin gelişmesi için mücadele veren ve hemşehrisi olmaktan onur duyduğumuz Ahi Evran-ı Veli’nin önderliğinde gelişen Ahilik Teşkilatı, başta esnaflarımız olmak üzere toplumun bütün kesimine haktan ve doğrudan yana olmayı ilke edinmiştir.

Ahi Evran-ı Veli, toplumsal düzenin ve birliğin sağlanması için farklı bir bakış açısı geliştirmiş, kooperatifçilik gibi kurumlarla toplumsal yaşam içerisinde birlikte üretmenin, adaletli bölüşmenin ve dayanışma kültürünün gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Ahi Evran-ı Veli’nin Doğumunun 850. Yıl Dönümünün UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alınması da bu kapsamda bizler için büyük önem arz etmektedir.

Toplumda birlik ve dayanışma sağlayan, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatın düzenlenmesinde rol oynayan, merkezi Kırşehir olan ve Anadolu’da yüzyıllardan beri varlığını sürdüren Ahilik anlayışını sadece belli gün ve haftalarda kutlamak yerine günümüzde de hayatın içerisinde sürdürebilirsek ticari ve toplumsal ilişkilerde yaşadığımız birçok sorunu ortadan kaldırabileceğimize inanıyorum.

Sanayide ve ticarette doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran’ın öğretileri ile birbirimizle kucaklaşarak dünya milletleri ile yarışmalıyız. Ekonomimizin bel kemiği olan esnaf ve sanatkârlarımız tarihinden aldığı bu güçlü mirası koruyarak evrensel değerlerle bütünleşerek ilerleyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Pir Ahi Evran-ı Veli’yi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, başta Ahi Esnaflarımız olmak üzere bütün ticaret erbabının ve hemşehrilerimin 57. Esnaf Bayramı ve 34. Ahilik Haftası’nı kutluyorum.

13-19 Eylül 2021 tarihlerindeki kutlamalara tüm Ahi Esnafımızın ve Kırşehirli hemşehrilerimi katılmaya davet ediyorum.”

Çarşı ziyareti sonrasında Ahilik Haftasında geleneksel hale gelen Ahi pilavı, helvası ve şerbeti Anıt Meydanı önünde çok sayıda vatandaşa ve protokole dağıtıldı. Kırşehir Valisi İbrahim Akın ile Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan vatandaşlara pilav ikram etti. İkramların ardından 6 asırdır devam etmekte olan Hatim geleneği Ahi Evran Camii’nde 40 Hatim’le yerine getirildi. Sonrasında İl Kutlama Komitesi üyeleri tarafından Kırşehir Valiliği ve Kırşehir Belediyesi’ ne makam ziyareti yapıldı.

Ziyaretlerin ardından İl Protokolü tarafından yıl içerisinde açılan iş yerlerine ziyarette bulunuldu. Diğer yandan, Ankara Berberler Odası tarafından berberlik mesleğine dair geçmişten günümüze uygulamalar gösterileri gerçekleştirildi.     

Gösteriler sonrası, Cacabey Meydanı’nda günün son etkinlikleri olarak Kuruluştan Kurtuluşa Osmanlı Kıyafetleri Defilesi kalabalık bir izleyici kitlesi ile buluştu. Ardından Kırşehir halkının yoğun ilgi gösterdiği Grup AYDOST ve Latif DOĞAN konserleri Kırşehirlilere coşkulu anlar yaşattı.

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir