VİRÜS KURBANI ESNAFLAR OLDU

Reklam
Reklamı Gizle

Salgın hastalığın ülkemize gelmesiyle beraber birçok esnafın da işlerinde düşüş oldu. Bunlardan biri Olan uzun çarşı esnaflarından Arif Karaboğa, 40 Arena Gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulundu. Halk maddi konuda sıkıntı yaşadığı için işlerde düşüş yaşanıyor diyen Karaboğa, şunları söyledi;
30 yıldır baharatçıyım. İlk defa bu sene bu kadar kötü durumdayız satış yapamıyoruz. Ürünlerimiz elimizde kalıyor. Bu yıl bamya fiyatında düşüş oldu. Ramazan ayında 200 TL olan bamya şu anda 160 TL. virüsden dolayı halk maddi konuda sıkıntı yaşadığı için bamya alamadılar bu yüzden de fiyatları düşürdük. Yine çok bir satış yok alanda gram buçuk alıyor. Düğün sezonunda satışlar daha fazla oluyordu şimdi düğünde satışlar durmuş durumda. Aşure ayı geldi daha önceki senelere göre satışlar çok durgun fiyatlarda yüksek olunca insanlar uzaklaştı. Virüs işlerimizi çok etkiledi %50-%60 düşüş var. Dışardan gelen insanlar vardı memleketlerine ya da ülkelerine giderken vakumlanıp götürüyorlardı bu sene gelen de olmayınca satışlarımız çok kötü. Hastalık piyasayı çok etkiledi. İnsanların dikkatli olmasını rica ediyoruz. Dedi.
Bamyanın Sağlığa Faydaları
Bamyanın içerdiği birçok vitamin, bileşen ve maddelerin yanında en çok lif açısından dikkat çekmektedir. Lifler özellikle sindirim sistemi ve diyabet sorunları için ciddi faydalar sağlamaktadır. Bol miktarda folat içermesi ise özellikle bebeklerin sağlığı ve gelişimi için önemlidir. Bunun dışında astım gibi kronik ve kanser gibi çok tehlikeli hastalıklara karşı koruma sağlamakta ve bu hastalıklara yakalanma riskini azaltabilmektedir.
Bamya Sindirim Sistemini Korur: Bamyanın yüksek miktarda lifler içermesi özellikle sindirim sistemi için çok faydalıdır. Bamya liflerin yardımıyla bağırsak hareketlerini arttırır ve kilo vermeden kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaya kadar birçok fayda sağlar.
Bamya Diyabeti Önleyebilir: Lif bakımından zengin olduğu için bamya diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.
Folat Deposu Bamya: Bamyanın yüksek miktarda folat içermesi, özellikle gebe kalma problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Gebelik sırasında bu özelliğinden dolayı kadınlara tavsiye edilmektedir.
K Vitamini Deposu: K vitamini açısından çok zengin olan bamya bu özelliği sayesinde kan pıhtılaşması sorununu ortadan kaldırabilir, bunun yanında K vitamini kemik sağlığı için önemlidir.
Bamya Astıma İyi Gelir: Çok şaşırtıcı bir şekilde bamya astım hastalığına iyi gelmektedir. Kronik astım tanısı konulan kişilere bol miktarda bamya tüketimi önerilmektedir.
Bamya Kabızlığı Önler: Bamyanın sindirim sistemi sağlığını koruduğunu söylemiştik, bağırsak hareketlerini içerdiği zengin miktradaki liflerle sağlayan bamya, kabızlık sorunlarını giderebilmektedir.
Güneş Işınlarından Korur: Bamyanın direkt olarak güneş ışınlarının zararlarından koruduğunu söylemek zor fakat güneş ışınlarının neden olduğu hasar ve zararları giderbilmektedir. Bu yüzden yaz aylarında da bamya tüketiminin cilt sağlığı için önemli faydaları olabilir.
Bamya Kolon Kanserini Engelleyebilir: Bamyanın içerdiği besin ve maddelerin kolon kanserine yakalanma riskini azalttığı düşünülmektedir. Kolon kanseri genelde haraketsiz kalan vücut ve sindirim sistemlerinde meydana gelir, bamya ise bu sorunu ortadan kaldırabilir.
Obeziteyi Giderebilir: Çiğ veya pişmiş bamya düzenli olarak tüketildiğinde obezite sorunlarını büyük ölçüde azaltabilir. Bamya sadece kilo vermeye yardımcı olmaz aynı zamanda kilo vermek isteyen kişilerde meydana gelebilecek besin açığını da giderebilir.
Bamya Kolesterol Seviyesini Dengeler: Bamya kolesterol seviyesini de dengeleme özelliğine sahiptir. Ayrıca içerdiği besinler dolaylı olarak kalp sağlığını korur.
Bamya Cilt Sağlığını Korur: Bamyanın içerdiği besinler ve özellikle C vitamini cilt sağlığı için hayati bir önem taşımaktadır. C vitamini cildin yaşlanmasını yavaşlatırken, aynı zamanda dokuyu kuvvetlendirir.
Bamyada bulunan besinler ayrıca cilt pigmentasyonunu önlemeye yardımcı olur. Bu cildinizi gençleştirici ve zararları tamir için yararlar sağlar.
Bamya Saç Sağlığını Korur: Eğer kuru ve güçsüz saçlara sahipseniz bamyayı kaynatın ve suyu ile saçlarınızı yıkayın, bu uygulama sorunu büyük ölçüde giderecektir. Aynı zamanda bamya saç kremi olarak kullanılabilir. Bamya, kuru ve kaşıntılı kafa derisi için mükemmel bir nemlendiricidir. Bamya saçınızı yumuşatır ve nemlendirir.
Bamya genel anlamda saç derisi sağlığını da korumaktadır, kaşıntılı kafa derileri sorunlarını giderebilir ve kepek problemlerini ortadan kaldırabilir. Bunun yanında genel anlamda sağlıklı ve parlak saç görünümü kazandırabilir.
Bamyanın Diğer Faydaları: Bamya bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hastalıklarla mukavemetini arttırır. Göz sağlığı için bamya önemli bir besin kaynağıdır, yaşa bağlı olarak meydana gelebilecek görme sorunlarına yakalanma riskini azaltır. Bamyanın ayrıca kansızlık hastalığına çare olabileceği düşünülmektedir. Bamyanın diyabeti önleyici özelliğinin olduğu düşünülmektedir. Düzenli olarak bamya tüketimi, bir açıdan sağlığa faydalıdır ve birçok tehlikeli hastalığa yakalanma riskini azaltır.
Haber Didem Ceylan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir