Tarım Kredi Kooperatifi İle Market Arasındaki Dikkat Çeken Farklar?

Reklam
Reklamı Gizle

Tarım Kredi Kooperatifi Mağazaları ile zincir marketlerdeki ürünlerin fiyat karşılaştırılması yapıldığında ortaya dikkat çeken farklar çıktı.

Zincir marketler, fahiş fiyat soruşturması kapsamında büyük cezalar yemişti. Piyasadaki diğer marketlere göre uygun fiyatlı olduğu iddia edilen Tarım Kredi Kooperatifi marketlere ilişkin dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Piyasanın en pahalı marketi olarak bilinen Migros’taki ayçiçek yağı fiyatı ile Kooperatif’teki ayçiçek yağı fiyatları arasındaki farkın sadece 55 Kuruş olması dikkatlerden kaçmadı. Migros’taki 2 litrelik ayçiçek yağı 37 Lira 50 Kuruş’tan satılırken, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde 2 litrelik ayçiçek yağı 36 Lira 95 kuruştan satışa sunuldu.

13 temel ürünün fiyat karşılaştırmasında Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerindeki fiyatların zincir marketlere göre daha avantajlı olduğu görüldü. Aynı zamanda, Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında un, yağ ve şeker satışı sınırlandırıldı.

Muhalefetin “üç harfliler” olarak ifade ettiği “ucuzluk marketlerinde” ise daha ucuza ürün bulmak olanaklı. Türkiye’de asgari ücret 2 bin 825 TL. Büyük kentlerde kira ücretleri en düşük 2 bin TL’ye ulaşmış durumda. Gelirdeki azalma dikkate alındığında asgari ücretli bir işçi için kooperatif marketlerindeki fiyatlar da çok yüksek.

İKİ YILDA YÜZDE 100 ZAM

Erdoğan iki yıl önce de Tarım Kredi Kooperatifleri’nin marketini ziyaret etmişti. O dönem fotoğraflara yansıyan ve 99 TL olduğu görülen 5 litrelik zeytinyağının fiyatı 193 TL’ye, çay filizinin fiyatı ise 13 TL’den 30 TL’ye çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Tarım Kredi Kooperatifi satış mağazasına gitmiş ve fiyatların uygunluğundan bahsetmişti. Tarım Kredi Kooperatiflerine ait bir market ile büyük marketlerden birini karşılaştırınca ortaya şu tablo çıktı:

Dışarıda 36.90 TL’den satılan 1 kg çay, Tarım Kredi Kooperatifi’nde de 36.90 TL’den satılıyor. Özel markette 15.90’dan satılan 1 kg pirinç,Tarım Kredi Kooperatifi’nde 13.50 TL’den satışa sunuluyor. Kooperatifte 2,5 kg pirinç satış fiyatı 27.90 TL. Diğer marketlerde 2,5 kg pirinç 28.90 TL.

Tarım Kredi Kooperatifi Mağazaları ile zincir marketlerdeki ürünlerin fiyat karşılaştırılması yapıldığında ortaya dikkat çeken farklar çıkıyor. Zincir marketlere göre, Tarım Kredi Kooperatifi’nde daha ucuza ürün bulmak olanaklı.

Tarım Kredi Kooperatifi Mağazaları ile zincir marketlerdeki ürünlerin fiyat karşılaştırılması yapıldığında ortaya dikkat çeken farklar çıkıyor. Zincir marketlere göre, Tarım Kredi Kooperatifi’nde daha ucuza ürün bulmak olanaklı.

Haber Serhat Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir