Hüzünlü bir bayramı gönderirken

Reklam
Reklamı Gizle

Emine İnce

Bir kurban bayramını daha koronanın, ve koronadan da kötü olan Atatürk’e yapılan hakaretlerin gölgesinde üzülerek geçirdik. Böyle mi olmalıydı…..
Bayramlar sevinmek, sevilmek ve yardımlaşmak için var. Dört gözle beklenen bayram hüzünle sona ermemeliydi. Çocukluğumda bayramı dört gözle beklerdik. Basmadan dikilecek entari, rengarenk naylon ayakkabılar ve alınacak harçlıklar, en çok beklenenlerdi. Bayram günü elimiz kınalı, basma entarimiz sırtımızda, naylon ayakkabımız ayağımızda, dünyanın en mutlu çocukları bizdik. Konu, komşu,akraba deyip tüm kapıları çalıp şekerimizi, bazılarının verdiği harçlıkları. alır dünýanın en mutlu çocukları biz olurduk Ne güzel günlerdi. Ta ki yine şeker toplamak için gittiğimiz uzak bir komşumuzun kapısını çalana kadar. Kapıyı durmadan çalıyoruz. Açan yok,ama içerden sesler geliyor. Biz çalmaya devam ediyoruz. Sonunda kapı şiddetle açıldı. Bir kadın bizi ağıza alınmadık sözlerle kovaladı. Işte bayram benim için o gün bitti. Bir daha bayram gezmesine çeştli bahaneler uydurarak son verdim. Içimde böyle bir sızı varken, aradan geçen çok uzun yıllardan sonra bir diyanet işleri başkanının en değerli , dünyaca tanınmış, bize Türkiye cumhuriyetini kazandırmıs, devrimler yapmış, kısacık ömründe , ülkemizi medeni ülkeler seviyesine çıkarmış bir lidere,Atatürk’ümüze, çık mimbere lanet oku. Ne istedin? Nasıl dilin o kötü kelimeyi söyledi. Kullardan utanmadın, Allahtan da mı korkmadın. Lanet okudun. Bir diyanet işleri başkanı o mimberden lanet değil, dualar okumalı,sevgiyi anlatmalı, bayramların gücünü göstermeliydi. Yazıklar olsun.
Gelecek bayramlar da böyle ayrıştırıcı. Bölücü dil değil, birleştirici, barış, sevgi ve saygı anlatan sözler istiyoruz. Güzel ülkem de güzellikler istiyorum. Bunları yapmayanları istemiyorum. Mutlu olmak istiyorum, istiyoruz güzellik istiyoruz bunları istemeyen, huzuru bozan kişiler de lütfen ülkemizi terk etsinler. Mutlu olacakları ülkelere gitsinler.
Gelecek elbet güzel günler diye sabırla bekliyorum. Gidenlerimiz gelmeyecek bunu biliyorum. Hepimizin gidenlerine rahmet,ruhları şad, mekanları cennet olsun. Çocuklarımız mutlu, gençlerimiz umutlu olsun. Gitmek isteyenler de hemen ülkemizi terk etsin.
Sağlıkla sevgiyle kalın canım arkadaşlarım. Gelecek baýramlaımızı sevgi, saygı diliyle kutlayalım. Ayrımız, gayrımız yok biz bir ve bütünüz. Ne MUTLU Türküm Diyene. Bu sözü içine sindirerek söyleyebilene.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir