Dilencilik Meslek Haline Geldi

Reklam
Reklamı Gizle

Kırşehir en işlek yerlerinden olan Cacabey meydanını ve Terme Caddesi çevresinde dolanan ve oturan dilenciler, giderek sorun olmaya başladı. Zaman zaman dilenciler ile bölge esnafının karşı karşıya geldiği alanlarda Belediye Zabıtaları, dilencilerin toplanması yada müdahale edilmesi konusunda yetersiz kalıyor. Esnaf, dilencilerin toplanması için Belediyelere seslenerek, sorunun çözülmesini istedi.

Farklı yöntemlere başvuruyorlar
Birçoğunun il dışından geldikleri ve dilenciliği meslek edindikleri gözlenen dilenciler arasında en dikkat çeken noktalardan biri de, duyguları istismar etmek için geliştirdikleri yöntemler. Bölgede dilenenler kendilerine engelli, hasta, yaralı, kimsesiz, öksüz ve yetim görüntüsü veriyor. Kimi dilenciler ise, işi daha da ilerleterek kendilerine Suriyeli görüntüsü veriyor. Duygu sömürüsü yapan dilenciler özellikle çocukları kullanarak işlerini yürütüyorlar.

Suriyeli gibi davranıyorlar
Gündüz saatlerinde daha çok Suriye’den kaçmak zorunda kalan mültecilerin, gece ise ağırlıkla yerli dilencilerin sokaklara çıktığını belirten bölge esnafı, “Gün boyu sürekli dilencilerle karşılaşıyoruz. Bu durum, çözülmesi gereken ciddi bir problem olmaya başladı. Dilenciler yüzünden çoğu zaman müşterilerimizle ilgilenemez oluyoruz. Bu yüzden, yetkili kurumların bu problemi çözmesini bekliyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

KALABALIK YERLERİ MESKEN TUTUYORLAR

Dilenciler kaldırımları, cami avlularını ve alışveriş mekanlarının önlerinde ve hastane önlerini adeta kendilerine mesken tuttu. Dilenciler, işyerlerine kadar gidip dilenme faaliyetlerini sürdürüyor. Cadde cadde dolaşan dilenciler para kazanmak için çoğu kez dini sözler kullanıyor. Yoldan geçen vatandaşları durduran dilenciler ise vatandaşı rahatsız ediyor. Şehrin birçok noktasında bulunan trafik ışıklarını mesken tutan kadın ve çocuklar ise, araçların kırmızı ışıkta beklemesini fırsat bilerek dilencilik yapıyor. Bazı Suriyeliler de dilencilik yapıyor. Daha fazla kazanmak için engelli taklidi yapan da var. Bu art niyetli şahıslar dilencilikten ciddi kazanç elde ediyor.

MİLYONER DİLENCİ SAYISI HAYLİ FAZLA

Bir kısım dilenci ise vergi dairesi karşısını kendilerine mesken tutarak para topluyor. Güzergahı kullananlardan para isteyen fotoğraftaki orta yaşlı dilenci, çalışabilir durumda olmasına rağmen para topluyor. Dilenci, “Paraya ihtiyacım var. Geçinemiyorum. Allah rızası için bana yardım edin” diyor. Vatandaşın “Neden çalışmıyorsun?” sorusuna ise dilenci, “Bazen çalışıyorum” cevabını veriyor.

Haber İlknur Öncü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir